Josef Ka:
WHITE ROOM

Kuva julisteesta.

Galleria Katariinassa on esillä Josef Kan näyttely WHITE ROOM 30.5.–19.6.2025. Tervetuloa näyttelyn avajaisiin keskiviikkona 28.5. klo 17–19! 

Josef Kan näyttely tutkii muistin ohikiitävää luonnetta, korostaen olemassaolon transientteja piirteitä. White Room muuttuu symboliseksi puhdistumisen tilaksi – paikaksi, jossa suru hajoaa, muistot haalistuvat ja ihminen seisoo uuden matkan kynnyksellä.  

Näyttelyn ytimessä on haihtuvien muistojen metsä: Josef Kaan elämän vanhat vaatteet – lapsuudesta nykypäivään – muuttuneina laastaroimalla ja asennettuna koko gallerian tilaan aavemaisina veistoksina.  

Vieraiden toivotaan tuovan henkilökohtaisia vaatetavaroitaan, joita Josef Ka laastaroi paikan päällä näyttelyn aikana. Nämä panokset liittyvät osaksi kehittyvää installaatiota, sulauttaen henkilökohtaiset tarinat kollektiiviseen muistitilaan.  

Näyttelyyn sisältyy myös kymmenen viime vuoden aikana tehtyjen maalauksien sarja, jotka kaikki liittyvät teemallisesti White Roomiin. Taiteilija toteuttaa myös live-esityksen avajaisjuhlassa. Tilan täyttää kerroksittainen äänimaisema, jonka taiteilija on säveltänyt arkistomateriaaleista. 

Näyttelyä on tukenut Helsingin Taiteilijayhdistys ja Föreningen Konstsamfundet. 

  

Kansainvälinen performanssi-, visuaali- ja äänitaiteilija Josef Ka yhdistää laajasti vaikutteita – butoh-tanssista elokuvateoriaan – monipuoliseen, vuosikymmeniä kestäneeseen nomadiseen maailmanmatkailuun luoden rohkeita, erittäin henkilökohtaisia ja paikkasidonnaisia teoksia.  

Hänen teemansa vaihtelevat ihmisen kehon paikasta nyky-yhteiskunnassa siihen, miten kehoa voidaan tulkita symbolisena järjestelmänä – peilaten sekä ihmis- että post-human olemassaoloa.  

Josef Kaan työote on syvästi osallistava, usein kutsuen yleisön sisäiseen mietiskelyyn. Hän aktiivisesti tekee yhteistyötä laajan kansainvälisen kokeilijoiden verkoston kanssa. Omien taiteellisten töidensä lisäksi hän kuratoi tapahtumia ja näyttelyitä Helsingin suositulla underground-tilalla Sauna Galleryssä ja opettaa performanssitaiteen teoriaa ja käytäntöä. Vuonna 2025 Josef Ka valmistui taideterapeutiksi ja alkoi kehittää performanssi- ja taideterapiaa.