Ajankohtaista

Galleria Katariina näyttelyhaku 9/2021–12/2022 | Open call for Gallery Katariina Sept 2021–Dec 2022

Esitä taidettasi Helsingin Taiteilijaseuran gallerioissa, hae nyt näyttelyaikaa Galleria Katariinaan!
Määräaika: 31.5.2021 klo 23:59. 

Display your art in Helsinki, apply now for an exhibition in Gallery Katariina!
Deadline: 31.5.2021 at 11:59pm UTC +2 

Uuden Katariinan julkisivu. Entrance to the new Katariina. Kuvaaja / Photographer: Satu Kalliokuusi

Uuden Katariinan pohjapiirros. Floor plan of the new Katariina.

 

(English below)

Helsingin Taiteilijaseura (HTS) on avannut sähköisen näyttelyhaun ja etsii nyt mielenkiintoisia näyttelyitä esitettäväksi seuran uudelleen avautuvassa Galleria Katariinassa jaksolla 1.9.2021–31.12.2022. Avoimella haulla kutsutaan nyt niin yksittäisiä taiteilijoita kuin taiteilijaryhmiäkin esittelemään ajankohtaista nykytaidetta. 

Ikkuna on vasemmalla. The window is to the left.

Ikkuna on oikealla. The window is to the right.

Uusi Galleria Katariina sijaitsee osoitteessa Kasarmikatu 44, Helsinki. Galleria on kooltaan noin 53,5m2.

Näyttelyehdotuksia Galleria Katariinaan vastaanotetaan 31.5. asti sähköisen lomakkeen kautta. Näyttelyvalinnat tekee Helsingin Taiteilijaseuran näyttelytoimikunta. Lisätietoa uudesta Galleria Katariinasta löytyy pian Helsingin Taiteilijaseuran verkkosivuilla. Näyttelyhakua voi toukokuussa seurata myös haun Facebook-tapahtumassa. 

 

 

 

Helsinki Artists’ Association (HAA) has opened the electronic call and is now looking for interesting contemporary art to display in the new Gallery Katariina during 1 Sept 2021 to 31 Dec 2022. The open call invites individual artists as well as artist groups to present contemporary art. 

The new Gallery Katarina is at Kasarmikatu 44, Helsinki. The gallery space covers ca 53,5m2.

Exhibition proposals to Katariina  accepted until 31 May through the electronic form. The proposals will be evaluated by the Exhibition Committee at Helsinki Artists’ Association. During May, you can follow the open call also in the association’s Facebook event. 

 

Lisätietoa näyttelyhausta | For details :
Tia Takala, näyttelykoordinaattori | Exhibition Coordinator
tia.takala[at]helsingintaiteilijaseura.fi
puh.|tel. 044 055 1678